Nokia Lumia 920 recenzia | eRecenzie.com

Nokia Lumia 920

Hľadáte si prácu, brigádu, alebo si len chcete privyrobiť? Zaregistrujte sa ako AVON Lady alebo AVON Gentleman! Je to zadarmo a získate skvelé zľavy a ďalšie výhody klubu. Kliknite SEM!

V snahe dobehnúť zameškané predstavila potápajúca sa fínska spoločnosť Nokia v septembri tohto roku druhú generáciu svojho najvyššieho modelu s označením Lumia, tentokrát s číselným prívlastkom 920. Ponúka vyšší výkon, väčší displej s oveľa vyššou hustotou pixelov, nový dizajn, najnovšiu verziu systému Windows Phone a dokonca aj novinku v podobe bezdrôtového indukčného nabíjania. Bude to však stačiť na úspech pri silnej konkurencií v podobe iPhonu, One X od HTC či Galaxy S III od Samsungu? Pre zobrazenie najvýhodnejších cenových ponúk smartfónu Nokia Lumia 920 u slovenských predajcov kliknite sem.

Dizajn

Rovnako ako tomu bolo u minuloročnej Lumie 800, aj pri Lumií 920 musíme skonštatovať, že dizajn smartfónu je podarený a opäť pridáva niekoľko originálnych prvkov. Teda aspoň po estetickej stránke. Naopak, praktická stránka veci je pre nás jednou z najväčších slabín inak zaujímavého telefónu.

Prvou zlou správou je, že hrúbka najnovšej Lumie je až 10.7 milimetra. Pre porovnanie, je to zhruba až o tretinu viac ako je hrúbka súčasnej piatej generácie iPhonu, a tiež viac než hrúbka ktorejkoľvek vlajkovej lode akéhokoľvek veľkého výrobcu. Je otázne, nakoľko môže byť pre vás tento parameter problémový. Na mieste je ale v každom prípade otázka, prečo musí byť smartfón oveľa hrubší než konkurenčné modely, keď sa vo vnútri neskrýva nič viac, než v ostatných modeloch.

Tí, ktorí však nad hrúbkou Lumie 920 mávli rukou s tým, že je to vlastne jedno, sa pravdepodobne nebude pozdávať ďalší, a ešte horší parameter. Ním je hmotnosť až 185 gramov. Opäť asi o tretinu viac než u konkurencie.

Oproti Lumií 800 sa na tele smartfónu až tak veľa nezmenilo. Stále je zhotovený z jedného kusu polykarbonátu (akurát že tentokrát trochu lesklejšieho), do ktorého je “zapustený” displej s čiernym skleneným rámčekom okolo a dotykovými Windows-Phone tlačidlami pod ním. Pravý horný okraj spomínaného čierneho rámčeka zdobí drobné logo Nokie, nechýba samozrejme ani predná kamera.

Príjemné je, že Nokia dáva zákazníkom na výber z viacerých príjemných farieb. Tentokrát sme sa dočkali čiernej, bielej, červenej, žltej a sivej. A všetky podľa nás vyzerajú dobre. Hlavne teda tá žltá a červená. Farbe telefónu sa navyše prispôsobí aj farba dlaždíc na hlavnej ploche systému. O dôvod viac vybrať si žltú alebo červenú variantu.

Hardware, displej, kamera

Základom Lumie je veľký, 4.5″ multi-dotykový IPS TFT displej s rozlíšením 768 x 1280. Vďaka tomu má Lumia konečne displej na úrovni s ostrosťou asi 332 pixelov na palec, teda zhruba rovnakou ako má súčasná “veľká trojka” iPhone, Galaxy S III a One X. Navyše ho Nokia vylepšila o svojú ClearBlack technológiu. To v praxi znamená o trochu čiernejšiu čiernu než na ostatných telefónoch. To v čierno-čiernom prostredí systému Windows Phone určite oceníte. Pozorovacie uhly sú tradične dobré a nevšimli sme si ani žiadne odchýlky v zobrazovaní farieb.

O pohon smartfónu sa stará dvojjadrový procesor Qualcomm Snapdragon s taktom 1.5 GHz a 1 GB operačnej pamäte. Ľuďom zvyknutým na quad-core Androidy sa to môže zdať ako “nič-moc”, faktom ale je, že pre operačný systém Windows Phone je takýto výkon absolútne dostačujúci (až zbytočný). Spomeňme si napríklad, že minuloročná Lumia 800 patrila k najsvižnejším smartfónom na trhu, pričom si vystačila len s jednojadrovým Snapdragonom.

Ani pri Lumií 920 nepostrehnete spomalenie pri žiadnej činnosti a bez problémov si poradí aj s tými najvýkonnejšími hrami dostupnými v obchode Marketplace. Cynik by poznamenal, že tých hier zas až tak veľa nie je. To je ale už iná kapitola.

Pri propagácií Lumie 920 sa Nokia snaží upriamiť pozornosť predovšetkým na vynovený fotoaparát. Ten teraz fotí fotky s rozlíšením 8 Mpx s technológiou PureView. Kamera dokáže samozrejme aj nahrávať 1080p HD video a Nokia pre Lumie  vyvinula aj novú technológiu stabilizácie obrazu.

Opomenúť nemôžeme ani prekvapenie, ktoré si pre nás Nokia pripravila. Ním je bezdrôtové nabíjanie pomocou indukčných vĺn. Teda vlastne nabíjacích podložiek či vankúšikov (oboje predávané, ako inak, samostatne). Možno sa zdá, že táto funkcia má v súčasnosti potenciál využitia nebezpečne sa blížiaci nule, do budúcna sa nám predstava bezdrôtového dobíjania páči. Nokia sa navyše túto ideu rozhodla posunúť ďalej tým, že namontovala takéto “nabíjačky” do stolov v niekoľkých vybraných kaviarniach a v odletových halách letísk. Na Slovensku očakávame prvé pokusy v roku 2030. Ale nápad je to dobrý, to hej.

A keď už sme spomenuli bezdrôtové nabíjanie, ťažko by sme sa vyhli výdrži batérie. Tá v Lumií 920 má kapacitu 2000 mAh. To dáva smartfónu výdrž zhruba 400 hodín v stand-by a 17 hodín 2G hovoru (resp. 10 hodín 3G hovoru) a asi 70 hodín prehrávania hudby. Teda to aspoň uvádza výrobca. V reálnom svete to znamená zhruba to, že vám v prípade, že nepoužívate svoj telefón ako hernú konzolu vydrží aj 2, pri veľkej (veľmi, veľmi veľkej) snahe snáď aj tri. A to je vcelku slušný pokrok oproti priemeru v tejto triede, za ktorý má u nás Nokia Lumia 920 ďalšie plus.

Software

Dušou Lumie 920 je najnovší systém Windows Phone 8. So systémom Windows Phone sa už pravdepodobne stretol každý z vás. Tým čo náhodou ešte nie stačí vedieť, že to je ten systém s tými živými dlaždicami, že to vyrába Microsoft, že celý interface systému je postavený na trochu špecifickej logike (ale je to pekné, a používatelia tohto systému tvrdia, že vraj je to aj vcelku praktické), že aplikácie sa doň inštalujú výhradne cez obchod Marketplace a… že ich je tam stále trochu málo.

Nechápte ma zle. V Marketplace nájdete prakticky všetky aplikácie, ktoré používate najčastejšie. Síce hroznú, ale predsa Facebook aplikáciu, vcelku použiteľného oficiálneho Twitter klienta a tak podobne. Problém však stále vidíme v tom, že široký výber Appstore na iPhone či Android Marketu chýba v prípadoch, kedy človek potrebuje aplikáciu s trochu špecifickou funkčnosťou alebo ho baví prechádzanie rôznych hier. A ešte vtedy, keď používate Instagram alebo Google+, keďže pre tie aplikácie stále chýbajú. Vraj budú aj tie. Akurát nikto nevie, kedy.

Pekné gesto je ale aspoň to, že ku svojej Lumii dostanete zadarmo aj kompletný balík Microsoft Office (mobilnú verziu, samozrejme) a prepracovanú navigáciu Nokia Autom. A ešte aj vcelku podarené mapy od Nokie.

Záver

Väčšinou je ťažké napísať odporúčanie na to, či sa smartfón oplatí alebo neoplatí kúpiť, keďže z 90% ovplyvňuje výslednú spokojnosť práve operačný systém, pri ktorých má každý používateľ trochu iné požiadavky a očakávania. Pri modeli Lumia 920 sa to ale dá pomerne jednoducho. Ak si potrpíte na čo najvyššom možnom papierovom výkone a radi na mobile hráte graficky prepracovanejšie hry, alebo ste prirastený k “ekosystému” Googlu či Applu, kúpa Lumie pravdepodobne nie je dobrý nápad.

Ak sa vás ani jedna z týchto vlastností netýka a oceníte skôr spoľahlivosť, výdrž batérie a dobrý fotoaparát, kúpa Lumie 920 určite stojí za zváženie. V takomto prípade môže byť jedinými negatívami hovoriacimi v prospech konkurencie hrúbka a vysoká hmotnosť. V prípade že sa radíte do druhej kategórie, kliknutím sem si môžete zobraziť najvýhodnejšie ponuky Lumie 920 u slovenských predajcov.

K tomuto produktu ponúkame aj osobné názory a postrehy nášho redaktora v samostatnom článku, ktorý si zobrazíte kliknutím tu.

 1. Matus S

  Mám ho 2 týždne, a musím povedať že po mojom predošlom Samsung Galaxy Ace je to zmena k niečomu úplne inému. Systém je úplne plynulý, foťák je fakt super a dizajn aj spracovanie je dokonalé. Problém som mal akurát s tým bezdrôtovým nabíjaním ktoré nefungovalo, tak som tú podložku doniesol do obchodu a povedali mi že to je vraj dosť častý problém, našťastie mi ho bez problémov vymenili. A ešte mi vadí, že aplikácia Facebook pre Windows Phone je úplne nepoužitelná- chýbajú základné funkcie a dosť ťažko sa ovláda. Inak ale Lumiu môžem doporučiť všetkým.

 2. Jaro

  Lumiu 920 mám prvý týždeň a som maximálne spokojný. Prekvapil ma najmä fotoaparát, ktorý zachytáva celkom dosť svetla. Win. Phone 8 funguje slušne, tým myslím, že sa v nňom v celku orientujem a hlavne neseká či mrzne ako Android. Pamäť 32 GB je super, konečne niekto pochopil, že 16 GB je jednoducho pri požiadavkách dnešných aplikácií málo. Displej je maximálne kvalitný Full HD a tým myslím, že všetko nad 300 ppi je v podstate super. Cena 500 eur a nejaké drobné je myslím primeraná.

 3. Klára

  Konečne slušný smartfón od Nokie! Displej s vysokou citlivosťou a super rozlíšením, slušná interná pamäť (aj keď niekomu možno chýba microSD), vyzerá super. Asi každý uzná, že v posledných mesiacoch bol najväčším problémom Nokií operačný systém Simbian. Kontroverzný Windows Phone to zmenil a musím skonštatovať, že 8-mička funguje plynulo a je skutočne prehľadná. Proste kvalitný telefón.

 4. Jozef

  Náhrada populárneho úložiska dát Dropbox, s názvom Skydrive funguje jednoducho skvele. Okrem toho by som na Lumii vypichol bezdrôtové nabíjanie, ktoré skutočne šetrí čas a je praktické. Rozhodne fandím tomuto v podstate jedinému európskemu výrobcovi, ktorý ma ešte čo povedať.

 5. Simon Nešec

  Rozhodne super telefón oceňujem najmä ovládanie v rukaviciach a bezdrôtové nabíjanie. WP 8 taktiež len a len pozitívom.

 6. Konri

  Nokia sa znova blysla! Lumie sú podľa mňa neuveriteľné produkty a 920 to nepochybne len a len potvrdzuje. Je to niečo, čo európsky trh potreboval. nehovoria o tom, že nokia poskytuje na svoje produkty 2 ročnú záruku platiacu v rámci celej EU. Ale naspäť k samotnému telefónu, ktorý si skutočne zaslúži obdiv za kvalitné spracovanie a výkon na úrovni tých naj mobilných zariadení na trhu. Ďalším inovačnými prvkom, ktorý si zaslúži obdiv je bez-dotykové nabíjanie. Pokiaľ niekto dokáže plnohodnotne konkurovať iPhone 5 tak je to jednoznačne Nokia Lumia 920 spoločne s Windows Phone 8.

 7. Maros Kamos

  Nokia už mala radčšej dávno skrachovať. Nová Lumia 920 by ako telefón ešte ako tak obstál, aj keď podľa mňa umelo mu zvyšovať cenu stupidnými senzáciami, ako bezdrôtové nabíjanie, ktoré aj tak nikto nikdy nevyužije je naivným obchodným trikom. Nehovoriac o tom, že sa tým dokázateľne predlžuje doba nabíjanie. Predsa len kábel je kábel. Každopádne ďalšou pohromou je spolupráca s Microsoftom. WP8 je katastrofa, ktorá v svetovom merítku nemá zastúpenie. Je preto viac ako jasné, že aplikácií preňho bude minimálne a aj ich kvalita je diskutabilná. Ďalším vtipom je 8 mpx fotoaparát s objektívom o veľkosti špendlíkovej hlavičky. Čiže rozlíšenie v tomto prípade nehrá žiadnu rolu keďže zachytí len minimum svetla. Mal som rád túto značku modely ako 3310 alebo N95 ostanú navždy nezabudnuteľné, ale na poly smart telefónov sa nokia jednoducho s týmto nepresadí.

 8. IDD

  Ako vraví Maros Kamos plno somarin na hranie, ako telefon na N95 bohužial nema

 9. Miroslav

  Nechápem ľudí čo na Lumie nadávajú aj keď ich ešte nikdy poriadne nedržali v ruke. Kúpil som si ho a je úplne super, všetko je oproti môjmu predošlému Androidu hrozne plynulé, a Windows Phone 8 je podľa môjho skvelý systém, len si treba zvyknúť na to, že niektoré veci fungujú jednoducho trochu inak. Jediné čo mi vadí je tá hrúbka a hmotnosť- fakt je to trochu ťažítko. Zase na druhej strane asi aj vďaka tomu pôsobí hrozne luxusným dojmom. Pre mňa teda 9/10, mínus bod za to čo som spomenul.

 10. Karolínka

  Už som sa bála, že moja obľúbená Nokia skutočne skrachuje. Tento smartphone, tomu ale vôbec ani len nenaznačuje. Nádherný dizaj, operačný systém WP8 či bezkonkurenčne najlepší fotoaparát. No proste pre mňa telefón číslo 1!

 11. Michal

  Tak uz som aj ja hrdym majitelom nokie Lumie 920, pracuje perfektne WP8 ide bez jedineho seknutia a mrznutia a bezdroyove nabijanie tiez fachci ako ma. Uplna spokojnost,

 12. tomas

  Maroš kamos, ked už chceš niečo kritizovať, tak by si to mal najprv vyskúšať a nauc sa prosím gramatiku… Lebo ten tvoj stupidny názor zatiaľ vyzerá, ako od nejakého 15 ročného fagana…